Endodoncja
Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Ząb jest zbudowany z korony, która jest widoczna w ustach oraz z korzenia, którego nie widać, ponieważ jest umieszczony w kości. W środku korony i korzenia zęba znajduje się bogato unerwiona i unaczyniona tkanka łączna, czyli miazga zęba. Tkanki okołowierzchołkowe jest to wszystko to, co otacza końcową część korzenia zęba.
Główną przyczyną chorób miazgi zęba jest nieleczona próchnica, która wnikając w coraz głębsze warstwy zęba, dochodzi do jego miazgi.
Bakterie, które są odpowiedzialne za próchnicę, wywołują stan zapalny miazgi objawiający się silnym bólem, początkowo prowokowanym przez bodźce termiczne a później samoistnym.
Jeżeli nie podejmie się leczenia kanałowego, bakterie wywołujące stan zapalny miazgi doprowadzą do jej obumarcia, a namnażając się dalej, poprzez korzeń zęba dostaną się głębiej, wywołując zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Ząb stanie się wrażliwy na ostukiwanie a nawet dotyk. W dalszym etapie ostrego zapalenia może dojść do niszczenia kości w okolicy wierzchołka zęba przyczynowego i powstawania ropnia, który z czasem przechodząc kolejne struktury umiejscowi się w tkankach miękkich i doprowadzi do powstania znacznego obrzmienia tkanek. Czasami proces ten nie jest tak gwałtowny, przebiega powoli, niemal bezobjawowo, powodując powstanie zmiany okołowierzchołkowej. Jest to kulisty ubytek kości wokół korzenia zęba spowodowany uciskiem powoli wzrastającej torbieli korzeniowej.
Wszystkie zmiany zapalne miazgi i tkanek okołowierzchołkowych zęba mogą przyczyniać się do powstawania zmian chorobowych w całym organizmie. Dlatego zęby objęte procesem chorobowym muszą być przeleczone kanałowo lub usunięte.
Czasami przy niewielkim podrażnieniu miazgi zęba wystarczy usunięcie zmian próchnicowych i założenie wypełnienia w zębie. Jeżeli sytuacja jest poważniejsza, należy przeprowadzić leczenie kanałowe.
Leczenie kanałowe polega na usunięciu z wnętrza zęba zainfekowanej miazgi i wszystkich bakterii, które tam są. W tym celu stosuje się specjalne narzędzia endodontyczne i używa się odpowiednich płynów płuczących. Ze względu na budowę anatomiczną zęba, w którym może występować kilka wąskich i zakrzywionych kanałów, należy wykonywać zabieg ze szczególną starannością i precyzją. Aby zabieg wykonać jak najdokładniej, stosowany jest w tym celu mikroskop i specjalistyczne narzędzia kanałowe. Po opracowaniu kanałów należy je szczelnie wypełnić, stosuje się do tego gutaperkę. Prawidłowo przeleczony kanałowo ząb może dalej pełnić swoją funkcję przez długi czas, ale najczęściej wymaga odbudowy protetycznej.
Próchnica, która doprowadziła do zapalenia miazgi, zniszczyła znaczną część tkanek twardych zęba, co prowadzi do jego osłabienia. Ponadto ząb po leczeniu kanałowym staje się bardziej podatny na pęknięcia. Dlatego też wskazane jest wzmocnienie takiego zęba koroną protetyczną.
Gabinet jest wyposażony w wysokiej klasy specjalistyczny sprzęt umożliwiający leczenie kanałowe nawet trudnych i skomplikowanych przypadków. Wykonujemy również zabiegi usuwania złamanych narzędzi w kanałach.
Usługi
- leczenie kanałowe zębów
- leczenie kanałowe nieprawidłowo przeleczonych zębów
- odnajdywanie kanałów trudno dostępnych
- usuwanie starych wkładów koronowo-korzeniowych
- zamykanie perforacji korzenia
- leczenie zmian okołowierzchołkowych